بازگشت انستیتو فیزیک کاربردی به فعالیت های مشکوک و خطر در تحریم قرار گرفتن بزرگترین دانشگاه ایران ( قسمت اول )


بازگشت انستیتو فیزیک کاربردی به فعالیت های مشکوک و خطر در تحریم قرار گرفتن بزرگترین دانشگاه ایران


زمانی که لوگوی انستیتو فیزیک کاربردی در یک از پروژه های سازمان پژوهش و نوآوری (سپند) به عنوان همکار پروژه استفاده شد، در ابتدا این در ذهن مخاطب به مانند یک شوخی می ماند. زیرا هیچ کس فکر این را نمیکرد که سپند در یک اقدام ناشیانه و احمقانه، نام انستیتو فیزیک کاربردی که در سال 2003 به عنوان یکی از مجریان و متولیان اصلی پروژه تسلیحات اتمی ایران شناخته شده بود ، را مجددا احیاد کند.

اما ظاهرا این یک شوخی نبوده و کاملا یک واقعیت است. انستیتو فیزیک کاربردی مجددا درگیر بازیها و تحقیقات سری ایران شده است. تحقیقات ما نشان می دهد که حداقل در سه سال گذشته، سپند این انستیتو را به پروژه های خود اضافه کرده است. همچنین این تحقیقات این واقعیت را نشان میدهد که سپند از این موسسه به عنوان یک پوشش جهت ارتباط گیری با دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه غیر دولتی ایران و نفوذ در این دانشگاه برای استفاده تحقبقاتی استفاده کرده است.  

اسناد بدست آمده نشان میدهد که سپند در سال 2016 از نام انستیتو فیزیک کاربردی به عنوان یک پوشش و نام مستعار استفاده کرده تا بتواند با قدیمی ترین و معتبر ترین واحد دانشگاه آزاد یعنی واحد تهران مرکز ارتباط گرفته گرفته و شرایط همکاری را مهیا کند. 

برای مشاهده و دانلود این اسناد بر روی لینک زیر کلیک کنید:

اما برای ادامه مطلب در ابتدا به تاریخچه ای ازانستیتو فیزیک کاربردی میپردازیم

انستیتو فیزیک کاربردی چیست؟


نام گذاری این مجموعه در سال 2003 به نام انستیتو فیزیک کاربردی عملا یک کار عمدی و پوششی برای مجموعه ای بوده است که تنها وظیفه آن خرید تجهیزات و تحقیق برای پروژه تسلیحات اتمی ایران که به "آماد" مشهور است بوده است. تمامی کارکنان این موسسه در واقع کارمندان مشغول در پروژه تسلیحات اتمی ایران (آماد) و یا سازمانهای تحقیقاتی آماد در داخل وزارت دفاع ایران بودند که به جز قطعات بسیار حساس ، برروی بقیه قسمتهای پروژه تسلیحات اتمی ایران در این موسسه مشغول به کار بوده اند.     

زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود فاش کرد که محل فعالیت این موسسه در سایتی در نزدیک تهران در منطقه لویزان-شیان که این سایت عملا مرکز تحقیقاتی فعالیتهای نظامی-هسته ای ایران است، قرار دارد، ایران به طور ضمنی در سال 2004 نوع فعالیت این موسسه را قبول کرد. متاسفانه پس از گزارش آژانس مبنی بر فعالیت این موسسه و سایت، ایران برای جلوگیری از دسترسی آژانس به این سایت، این سایت را کاملا تخریب نمود و آن را تبدیل به یک پارک تفریخی نمود. 
  
اما در این راستا، در سال 2011 به طور کامل مشخص شد که این انستیتو برای سالیان سال به عنوان بخشی از پروژه ساخت تسلیحات اتمی ایران استفاده میشده است. در نوامبر آن سال، آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی جامع خود از برنامه اتمی ایران را منتشر کرد. در صفحه 5 این گزارش آژانس به شکل رسمی اعلام کرد که انستیتو فیزیک کاربردی بخشی از ساختار سازمانی، پروژه متوقف شده ساخت تسلیحات اتمی ایران بوده است. تصویرزیر نشاندهنده این ارزیابی می باشد.

گزارش آژانس به شکل رسمی اعلام کرد که انستیتو فیزیک کاربردی بخشی از ساختار سازمانی
   
با توجه به اینکه اتحادیهاروپا نیز در سال 2011 این انستیتو را به علت فعالیتهایش در برنامه تسلیحات هستهای ایران در لیست تحریمی خود قرار داد تصور بر این بود که ایران هیچگاه دیگر از نام و ماهیت این انستیتو استفاده نمیکند. اگرچه در طول این مدت هیچ فعالیتی با نام این موسسه دیده نشده بود، اما این بی خبری تا زمانی ادامه یافت که لوگوی انستیتو فیزیک کاربردی در یکی از پروژه های سپند به عنوان همکار پروژه دیده شد. ( لینک خبر)

با توجه به این موضوع ظاهرا این انستیتو فعالیت خودش را از سر گرفته و خیلی بیشتر از اینها نیز در این مسیر جلو رفته است، به طوری که واحد تهران مرکزدانشگاه آزاد را نیز در ریسک و خطر شدید قرار داده است. اسناد همکاری های جدید این انستیتو با دانشگاه آزاد که در بالا آمده نشان میدهد و تایید میکند که انستیتو فیزیک کاربردی تحت مدیریت سپند مجددا دارد به بازیگری جدید و جدی در برنامه های تحقیقاتی ایران تبدیل شود.

 در پست بعدی به تفسیر درباره این ارتباط، اطلاعات مربوط به این همکاری و افراد درگیر توضیح میدهیم. پست بعدی ما رو از دست ندین.

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

دانشگاه آزاد در باتلاق سپند (سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی) فرو میرود

سعید برجی مردی در سایه برای انفجار های هسته ای

اتوبوس جادویی سپند (سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی)